Baza wiedzy: MSM

Metylosulfonylometan (MSM) jest związkiem zawierającym organiczną siarkę. Siarka należy do pierwiastków, które występują w największych ilościach w tkankach zwierzęcych. Jest potrzebna między innymi do syntezy niektórych aminokwasów. W badaniach wykonanych na świnkach morskich, którym podano MSM stwierdzono, że siarka obecna w tym związku ulega wbudowaniu do metioniny i cysteiny (Richmond, 1986). Te aminokwasy wchodzą w skład białek, które w dużych ilościach występują między innymi w skórze i we włosach.

MSM występuje w wielu produktach spożywczych, miedzy innymi w zbożach, warzywach, owocach i mleku. MSM otrzymywany w drodze syntezy chemicznej jest równie skuteczny jak jego naturalny odpowiednik (Butawan i wsp., 2017). W badaniach na szczurach wykazano, że MSM szybko ulega wchłonięciu z przewodu pokarmowego, przenika do tkanek, a następnie jest wydalany z organizmu. Po jednorazowym podaniu MSM drogą doustną ponad 85% dawki ulega wydaleniu w moczu w ciągu pierwszych pięciu dni. Zaledwie 3% ulega wydaleniu w kale (Magnuson i wsp., 2007).


MSM zdobywa coraz większą popularność dzięki szerokiemu spektrum działania. Przede wszystkim docenia się jego właściwości przeciwzapalne i antyoksydacyjne. MSM wchodzi w skład dodatków żywieniowych przeznaczonych do stosowania w różnych chorobach, w których następuje rozwój stanu zapalanego, zwłaszcza chorobach stawów. Jest on jednym z głównych składników preparatów chondroprotekcyjnych. Niektóre dane wskazują na użyteczność MSM w leczeniu zwyrodnieniowego zapalenia stawów u ludzi (Liu i wsp., 2018). W badaniach przeprowadzonych na zwierzętach laboratoryjnych stwierdzono, że MSM ogranicza uszkodzenia chrząstek stawowych (Ezaki i wsp., 2013).

msm
Badania naukowe dowodzą zasadności suplementacji MSM w przypadku wysiłku fizycznego. Wykazano, że MSM łagodzi stres oksydacyjny u koni uczestniczących w skokach przez przeszkody. Zawody powodują nasilenie się peroksydacji lipidów i zmniejszenie aktywności enzymów antyoksydacyjnych. Suplementacja MSM ogranicza te zmiany, a najlepsze efekty uzyskano w przypadku jednoczesnego użycia witaminy C (Marañón i wsp., 2008).

Korzystny wpływ suplementacji MSM na organizm poddawany wysiłkowi fizycznemu potwierdzają badania przeprowadzone na ludziach. Niedawno opublikowano badania amerykańskich naukowców, którzy stwierdzili, że suplementacja MSM może zmniejszyć ból mięśni i stawów u uczestników półmaratonu (Withee i wsp., 2017). Wcześniej wykazano, że 10-dniowa suplementacja MSM zmniejsza stopień uszkodzenia mięśni spowodowanego wysiłkiem fizycznym u młodych mężczyzn. Dobry wpływ MSM na mięśnie szkieletowe wynika z jego właściwości antyoksydacyjnych (Barmaki i wsp., 2012). Nawet jedna dawka MSM może złagodzić stres oksydacyjny wywołany ćwiczeniami (Nakhostin-Roohi i wsp., 2013). Według innych obserwacji MSM ogranicza wydzielanie cytokin prozapalnych, których uwalnianie ulega zwiększeniu pod wpływem wysiłku fizycznego (Van der Merwe i Bloomer, 2016).

MSM stał się popularny nie tylko ze względu na właściwości przeciwzapalne i antyoksydacyjne. Wskazuje się też na jego działanie przeciwnowotworowe (Karabay i wsp., 2016).

 • Barmaki S., Bohlooli S., Khoshkhahesh F., Nakhostin-Roohi B.: Effect of methylsulfonylmethane supplementation on exercise – induced muscle damage and total antioxidant capacity. J. Sports Med. Phys. Fitness 52, 170-4, 2012.
 • Butawan M., Benjamin R.L., Bloomer R.J.: Methylsulfonylmethane: Applications and Safety of a Novel Dietary Supplement. Nutrients 9, E290, 2017.
 • Ezaki J., Hashimoto M., Hosokawa Y., Ishimi Y.: Assessment of safety and efficacy of methylsulfonylmethane on bone and knee joints in osteoarthritis animal model. J. Bone Miner. Metab. 31, 16-25, 2013.
 • Karabay A.Z., Koc A., Ozkan T., Hekmatshoar Y., Sunguroglu A., Aktan F., Buyukbingol Z.: Methylsulfonylmethane Induces p53 Independent Apoptosis in HCT-116 Colon Cancer Cells. Int. J. Mol. Sci. 17, E1123, 2016.
 • Liu X., Eyles J., McLachlan A.J., Mobasheri A.: Which supplements can I recommend to my osteoarthritis patients? Rheumatology (Oxford) 57(Suplement 4), 75-87, 2018.
 • Magnuson B.A., Appleton J., Ames G.B.: Pharmacokinetics and distribution of [35S]methylsulfonylmethane following oral administration to rats. J. Agric. Food Chem. 55, 1033-8, 2007.
 • Marañón G., Muñoz-Escassi B., Manley W., García C., Cayado P., de la Muela M.S., Olábarri B., León R., Vara E.: The effect of methyl sulphonyl methane supplementation on biomarkers of oxidative stress in sport horses following jumping exercise. Acta Vet. Scand. 50, 45, 2008.
 • Nakhostin-Roohi B., Niknam Z., Vaezi N., Mohammadi S., Bohlooli S.: Effect of single dose administration of methylsulfonylmethane on oxidative stress following acute exhaustive exercise. Iran. J. Pharm. Res. 12, 845-53, 2013.
 • Richmond V.L.: Incorporation of methylsulfonylmethane sulfur into guinea pig serum proteins. Life Sci. 39, 263-8, 1986.
 • Tennent D.J., Hylden C.M., Kocher B.K., Aden J.K., Johnson A.E.: A randomized controlled trial evaluating methylsulfonylmethane versus placebo to prevent knee pain in military initial entry trainees. US Army Med. Dep. J. 3-17, 21-25, 2017.
 • Withee E.D., Tippens K.M., Dehen R., Tibbitts D., Hanes D., Zwickey H.: Effects of Methylsulfonylmethane (MSM) on exercise-induced oxidative stress, muscle damage, and pain following a half-marathon: a double-blind, randomized, placebo-controlled trial. J. Int. Soc. Sports Nutr. 14, 24, 2017.
 • Van der Merwe M., Bloomer R.J.: The Influence of Methylsulfonylmethane on Inflammation-Associated Cytokine Release before and following Strenuous Exercise. J. Sports Med. (Hindawi Publ. Corp.) 2016, 7498359, 2016.

Istnieje wiele kontrowersji wokół podawania MSM psom zdrowym, nie mającym problemów czy chorób aparatu ruchu. Czy i kiedy podawać MSM?

MSM to naturalny związek siarki organicznej. Jest bardzo istotnym składnikiem diety psów i kotów, szczególnie tych narażonych na przeciążenia treningowe przez to, że jest składnikiem niezbędnym do regeneracji tkanki chrzęstnej w stawach. Dzięki regularnej podaży, nadaje chrząstkom odpowiednią sprężystość oraz zapobiega starzeniu się chrząstki. Wpływa także na wyciszenie reakcji alergicznych!

Na co wpływa: 
Siarka organiczna spełnia w organizmie bardzo ważne funkcje, jedną z nich jest tworzenie silnych mostków siarczkowych, które pozwalają łączyć łańcuchy kolagenu co powoduje ustabilizowanie ich w mocne sznury. Stanowi to podporę dla wszystkich tkanek w organizmie, w tym skóry, chrząstek i kości. MSM ma działanie przeciwbólowe – hamuje impulsy bólowe wzdłuż włókien nerwowych oraz zmniejsza ciśnienie w komórkach (przy wzrośnie ciśnienia pojawia się uczucie sztywności i opuchlizny mięśni).

Oprócz udziału w tworzeniu mostków siarczkowych stabilizujących włókna kolagenowe i keratynowe niezbędne do prawidłowego funkcjonowania skóry, stawów, chrząstek oraz kosci, siarka spelnia w organizmie szereg niezwykle istotnych funkcji. Jest niezbędna do biosyntezy insuliny, tauryny, kwasu glutaminowego odgrywającego niezwykle istotną rolę w przekaźnictwie nerwowym, coenzymu A warunkującego przebieg większości szlaków metabolicznych. Jest niezbędna do syntezy przeciwcial odpornościowych.

Kiedy podawać? 
Suplementacja MSM jest wskazana przy psach sportowych, rosnących narażonych na mikrourazy i stany zapalne powstałe w wyniku wysiłku fizycznego.
Zwiększona dawka MSM zalecana jest w przypadku schorzeń aparatu ruchu, stanów zapalnych, kontuzji oraz schorzeń generujących stany zapalne, które mogą się pogłębiać.

Niedobór siarki to przede wszystkim suchy, matowym, łamliwy, wypadający nadmiernie włos i pazury, sucha, łuszcząca się skóra, wypryski. Ale także stany niepokoju, nadmierna nerwowość, niemożność wyciszenia, nadmierne zmęczenie psychiczne i rozdrażnienie przy ogólnej apatii.
Przy niedoborach siarki w pokarmie w organizmie pojawiają się braki takich pierwiastków jak magnez, krzem, sód, mangan, wapń, żelazo, jod, chlor i potas, gdyż ich wchłanianie jest wprost zależne od obecności siarki.

Czy MSM zatuszuje kontuzje? 
Podawanie MSM psom młodym i zdrowym jest kwestią sporną. Właściciele boją się o to, że MSM zatuszuje kontuzję, co może spowodować pogłębienie urazu. W przypadku drobnego urazu możliwe jest niezauważenie tego przez właściciela, jednak warto pamiętać, że MSM nie ma działania silnie znieczulającego więc urazy, które mogą prowadzić do poważniejszych kontuzji, zostaną zauważone. MSM ma działanie przeciwzapalne więc nadaje się do podania natychmiast po nastąpieniu kontuzji, dzięki czemu nie dopuścimy do poważniejszego problemu. Ważne aby pamiętać o stosowaniu profilaktycznej dawki w przypadku psów młodych i zdrowych. 

Warto pamiętać, że MSM nie jest środkiem ani lekiem przeciwbólowym. Nie powoduje natychmiastowego uśmierzenia bólu czy w razie drobnych kontuzji zatuszowania go. MSM redukuje stany zapalne, które mogą doprowadzić do poważniejszych deformacji i uszkodzeń układu ruchowego. Dotąd nie stwierdzono żadnych efektów nadmiernej podaży (przedawkowania ) siarki. Jej nadmiary są szybko i sprawnie wydalane z organizmu.

Opracowanie na podstawie: „W zgodzie z naturą” autor: Izabela Sekuła